Jediná vrcholová turistická chata v Českém středohoří je umístěna na vrcholu Lovoše (570 m.n.m). Vrcholová terasa nabízí pohled do širokého okolí.

Chata je otevřena o víkendech a svátcích (po domluvě možno i jinak). Můžete se zde nejen občerstvit (pivo, limo ...) ale i zakoupit pohledy nebo turistickou známku (No.489). 
 
občerstvení vede pan Martin Mazanec
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 
Otevírací doba:
patek  14 - 20 h
sobota 10 - 20 h
neděle 10 - 17 h
 

Přístupové trasy

Vážení návštěvníci,
Lovoš je součástí CHKO České středohoří. Vrcholové partie jsou již od roku 1948 chráněny jako přírodní rezervace. Pohybujte se prosím pouze po značených cestách. Na jižním svahu Lovoše, ve směru z Lovosic, vede stezka po serpentinách, které jsou udržovány jen s velkou námahou. Používejte proto prosím výhradně cesty, nezkracujte zatáčky. Chůze po spádnici napomáhá erozi, jejíž následky se jen velmi obtížně odstraňují. Prosím neodhazujte odpadky v lese. Děkujeme.

Z Lovosic (3,5 km, převýšení 410 m, 1 hodina)
Zelená turistická značka (3905) začíná v Lovosicích u podchodu v blízkosti restaurace Beseda (u kruhového objezdu v centru města). Pokračuje směrem k obci Lhotka. Po překročení železničního přejezdu uhýbá vlevo. Cesta vede mezi zahrádkami na úpatí Lovoše. Po vstupu do lesa stoupá asi 1 km serpentinami po jižním úbočí Lovoše. Těsně pod vrcholem se napojuje na polní cestu a modrou značku (1602), která nás dovede až k vrcholové chatě.

Z Malých Žernosek (5 km, převýšení 390 m, 1,5 hodiny)
Žlutá turistická značka (6904) začíná u přívozu za obcí Malé Žernoseky. U zastávky ČD podchází trať a u fotbalového hřiště vstupuje do Opárenského údolí. Asi po 1,5 km odbočuje doleva a stoupá k železniční trati Lovosice - Teplice. Za viaduktem následují "Císařské schody", které ústí na východní úbočí Lovoše. Lesní pěšina strmě stoupá až do sedla mezi vrcholy Lovoše. Zde se napojuje na polní cestu s modrou značkou (1602), která nás dovede až k vrcholové chatě.

Z Opárna (4 km, převýšení 350 m, 1 hodina)
Modrá turistická značka (1602) vychází z Opárenského údolí kolem zastávky ČD "Opárno". Po asfaltové silnice stoupáme obcí Opárno. Na konci obce odbočujeme vlevo do svahu. Po lesních cestách se dostaneme až k vrcholu Lovoše.

Z Bílinky (2 km, převýšení 250 m, 45 minut)
Předpokládá se použití osobního automobilu. Trasu možno absolvovat i na kole (spíše pro drsňáky). Po silnici E55 směr Teplice, za obcí Bílinka odbočit doprava směr Opárno, na nejvyšším bodu u transformátoru možno zaparkovat. Po žluté značce (6904) stoupáme po polní cestě do sedla. Zde se žlutá stáčí doleva do Opárenského údolí. Pokračujeme po modré (1602), která nás dovede až k vrcholové chatě.


Historie chaty

První chatu na Lovoši vybudoval „Lovosický středohorský spolek“ (Lobositzer MittelgebirgsVerein). Byla otevřena v červnu 1892. Pamětní kříž byl u kamenné stavby dala postavit v roce 1894 paní Anna Starey, vdova po mlynáři z Malých Žernosek. Vyjádřila tak poděkování bohu za ochranu svých tří dětí, které šťastně přežili bouři, jež je na vrcholu Lovoše zastihla.  V následujících letech byla chata rozšířena o dřevěnou verandu a lůžkovou místnost. V roce 1918 byly dřevěné stavby vypáleny vandaly.

Stavba nynější chaty byla zahájena 24.5.1924. Prováděla ji firma Lauer a Weber, pod vedením stavitele Ant.Webera. Stavba byla dokončena v roce 1930. Chata nesla název "Schwarzenberghütte" po svém patronovi a hlavním sponzorovi Janu Nepomuku Schwarzenbergovi. V západní stěně chaty je na památku mramorová deska s textem: "Die Schwarzenberghütte, Eigentum des Lobositzer Mittelgebirgsvereines, erbaut in den Jahren 1924, 1926, 1930, unter dem Protektorate des Fürsten Johann Schwarzenberg sowie unter dem Obmanne Bürgmaister Fritz Klinger und dem Kasserwart Rentoberverwalter Rudolf Lehman nach der Plänen und unter der Aufsicht der Ant. Weber, Baumeister Lobositz."(Schwarzenbergova chata, vlastnictví Lovosického spolku pro středohoří, vystavěna v letech 1924, 1926, 1930 pod záštitou knížete Johana Schwarzenberga, jakož i předsedy spolku, starosty Fritze Klingera a pokladníka, vrchního správce Rudolfa Lehmana, podle plánů a pod dozorem Ant. Webera, stavebního místra z Lovosic.)

V období 2.světové války ji německá armáda používala jako pozorovatelnu. Vyhlídková plošina byla pro tyto účely prosklena a vybavena skleněnou střechou.Po válce přešla pod národní správu, přestala být trvale osídlena a začala chátrat.

V 70. letech byla opět vážně poškozena vandaly. V roce 1977 chatu převzal turistický oddíl TJ SCHZ (Severočeské chemické závody - dnešní Lovochemie) Lovosice a rok nato přešla do jeho majetku. Rekonstrukce dle návrhu Ing.arch F.Kalivody byla provedena brigádnicky se značnou podporou odborníků a řemeslníků SCHZ Lovosice. Od roku 1990 je ve vlastnictví KČT Lovosice.

chata_01.jpg chata_02.jpg
1899 1930

Video

Panoramatické pohledy z Lovoše - 17.2.2006

Pohled na jihovýchod

panorama2_male.jpg

panorama3_male.jpg