Již po třinácté uctili turisté lovosického Klubu českých turistů výročí osvobození republiky aktivně v přírodě. Bohužel koronavirus a restrikce s ním spojené neumožnily dodržet původní termín a vynutily si již podruhé posun termínu. V pátek 4. června 2021 se ubytovalo 26 členů expedice v České hospodě v Heřmanicích v Podještědí. Krátce po poledni vyjela výprava k Jablonnému v Podještědí a přes Velký Valtinov dorazila do Brniště do Ekocentra. Nedaleko Ekocentra vzniklo v části lesa, díky umělcům z Čech a Německa, místo skoro až magické – stezka „Sochy ve skalách“. Stezka je dlouhá 1600 m s výrazným převýšením. Provedli nás po ní trolové, lesní bohyně a strážci lesa v různých podobách. Po prohlídce jsme se vydali přes Lindavu  a Kunratice u Cvikova zpět do Heřmanic.
Druhý den naší expedice byl věnován řece Ploučnici. Z Heřmanic jsme sjeli po cyklotrase č. 241 pod zámek Lemberk. Tam nás čekalo dosti kruté stoupání na Janovice. Krátce za Druzcovem jsme vjeli na cyklostezku Ploučnice. Zelená cyklomagistrála Ploučnice je postupně budovaná trasa, která po dokončení bude dlouhá 85 km, celkové náklady mají být 200 milionů korun. První 18 km dlouhý úsek byl veřejnosti slavnostně předán 3. května 2013. Začíná v Druzcově, zatím končí u Průrvy Ploučnice. Náklady na jeho vybudování dosáhly částku 57 milionů Kč. Budování dalších částí bylo v roce 2015 zabržděno námitkami ochránců přírody, kteří žádají napřed obnovit původní koryto Ploučnice mezi Novinami a Mimoní. V penzionu Dřevěnka v Osečné jsme se posílili výborným obědem. Dál jsme pokračovali po příjemné cyklostezce vstříc černé obloze a bleskům. Svatý Petr nad námi držel ochrannou ruku a tak jsme jeli sice po mokré cestě, ale bez deště. U Průrvy Ploučnice jsme chvíli obdivovali vodáky a po silničkách podél Panenského potoka jsme dojeli do Jablonného v Podještědí. Část výpravy si nenechala ujít zmrzlinu na náměstí Míru, ale do penzionu dojeli všichni včas k večeři.
 
V neděli nás čekala „Horská etapa“. Přes hřeben Lužických hor jsme se přehoupli do lázeňského městečka Kurort Oybinu. Cestou jsme obdivovali skalní útvary Kelchsteinwächter. V lázních jsme si nenechali ujít prohlídku krásného dřevěného kostela. Pokračovali jsme po modré dlouhým sjezdem lesem do Hartau a podél Nisy do Žitavy. Po krátké prohlídce historického centra a kávičce se výprava vydala zpět do Čech přes Hrádek nad Nisou. Odtud nás čekalo drsné stoupání po sluncem rozpálené asfaltce na hřbet Lužických hor  do Horního  Sedla a pak sjezd do Polesí. Příjemnou lesní cestou  jsme dorazili do Heřmanic.
 
Zázemí v České hospodě bylo výborné, všem doporučujeme. Byl to příjemné setkání s přáteli okořeněné trochou fyzické námahy.  Tak zase příště nashledanou na cyklotrasách.