Sobota 24. dubna 2010 slibovala krásný den, pro členy KČT Lovosice netrpělivě očekávaný - budou se líbit nově navržené trasy 31.ročníku Jarního putování okolím Lovoše?

Brzy ráno připravili upoutávky, stolky, vybalili startovní agendu, vylepili mapy, aby první nedočkavci mohli vyrazit již v sedm hodin – jak jinak než na 50 km trasu. Autobus, kterým organizátoři vyřešili nepříjemné úvodní tři kilometry po silnici, dorazil včas. Na startu byl připraven i stánek s tatrankami sponzora pochodu firmy Kraft foods (DELI). A tak již jen očekávali, zda krásné počasí vytáhne turisty obdivovat krásy okolí Lovosic.

Letošní  ročník Putování byl zaměřen na krásný kout Českého Středohoří - Portu Bohemiku. Jarní les nad skalami po stezce do Litochovic byl rozkvetlý sasankami a podléžkami a dovolil nevšední pohledy do labského údolí. Polní cesta z Litochovic na Dobrai  mezi poli nabídla pochodníkům pohledy nejen na zákruty Labe, ale i na rozestavěné mosty a vinoucí se stuhu stavby dálnice. V Oparenském údolí u bývalého Černodolského mlýna, nyní rostoucího penzionu, se cesty pochodníků rozdělily. Ti na kratší trasy (8 a 12 km) odtud vystoupali do cíle ze severní strany Lovoše, ostatní pokračovali rozkvetlým Oparenským údolím až do Velemína. Pro 118 účastníků osmnáctikilometrové trasy vedla cesta přes Březno mezi poli s nádhernými kruhovými výhledy na kopce Středohoří do Bílinky a severní stranou Lovoše do cíle. Dvacet osm zdatných turistů na trase 31 km si cestu ještě prodloužilo přes Milešovku a Ostrý. Jen šest dálkoplazů využilo nejdelší 50 km trasy, která vedla přes Milešovku až do Lukova a do cíle také přes Březno a Bílinku severní stranou Lovoše. Dvě připravené trasy využilo celkem 31 cyklistů. Čtyřicetikilometrová umožnila obdivovat siluetu Lovoše z údolí Modly, delší 65 km vedla údolím Labe do Ústí n.L. a zpět do Lovosic přes kopečky západního Středohoří.

Pro úplnost ohlédnutí za uplynulým ročníkem trocha statistiky. Jako již tradičně je pohyb v přírodě milejší ženám, 56% všech účastníků. Obdiv zaslouží všech 32 účastníků starších 70 let, z nichž 11 šlo trasy 18km  a více. Nejstaršímu pochodníkovi bylo úctyhodných 87 roků.  Lovosických a z nejbližšího okolí se zúčastnilo 92, účastníků z bydliště vzdáleného více než 100 km bylo 12, nejvzdálenější z Opavy.

Statistika - obliba tras 

 Statistika - věk účastníků

Statistika - dle bydliště účastníků

Pořadatelé  tímto děkují všem 437 přátelům pohybu v přírodě, kteří svou účastí potvrdili, že energie členů KČT Lovosice na přípravu 31.ročníku Jarního putování okolím Lovoše nebyla vynaložena zbytečně.

Na startu Na startu - odjezd autobusu  Porta Bohemika 
Na cestě I. Na cestě II.
Kontrola Lovoš