Ve středu 28.září 2016 pořádal KČT Lovosice cyklovýlet z Prahy podél Vltavy do Mělníka. Akce sice nebyla v Turistickém kalendáři, babí léto však vyprovokovalo šest turistů.

Lovosická mlha nás optimizmem nenaplnila, ale když jsme vystupovali v Praze z vlaku, už se na nás sluníčko usmívalo. První kilometry po pravém břehu přes Troju byly jako po Václaváku, chodci, bruslaři a cyklisté všech věkových kategorií. Před Klecany se už po perfektní cyklostezce jelo celkem bezpečně. Za Klecany jsme sjeli ze stezky č.7 a pokračovali nejprve po červené, později po úzké pěšině stále po břehu Vltavy až k osadě Na Dole. V občerstvení jsme trochu nabrali síly, oběd jsme odložili na později. V Kralupech jsme solidní restauraci nenašli. Pokračovali jsme tedy již po levém břehu Vltavy stále po cyklo č.7 mezi tratí a řekou do Nelahozevsi. Oběd v restauraci si František zpestřil opravou defektu kola. Oželeli jsme návštěvu zámku a po Miřejovickém jezu jsme se vrátili na pravý břeh. I Veltruský zámek jsme si prohlédli jen z vnějšku.
Až k Lužci jsme jeli po silničkách, naštěstí s minimální frekvencí aut. V Lužci jsme opět překonali Vltavu, tentokrát přívozem a do Hořína pokračovali po perfektní cyklostezce. Po prohlídce historických zdymadel a občerstvení v cukrárně jsme dorazili pod mělnický zámek. Obdivovali jsme jej také pouze zpovzdálí. V Beřkovicích jsme si prohlédli vodočet Labských povodní. Vlak z Beřkovic jsme nestihli a ten další až v sedm hodin nám vytvořil časový prostor pro další kilometry až do Roudnice. A tak jsme po 80 km dojeli na nádraží v Roudnici právě včas k odjezdu vlaku do Lovosic.
ing.Miloš Vodička
201609_kola_melnik_male.jpg