V ranním spoji Švestkové dráhy se v sobotu 16. března 2024 sešli pouuze 4 účastníci akce nad šálkem ranní kávy, která se ve vlaku podává zdarma. Po mimořádném zastavení v zastávce Sinutec vystoupili z vlaku další 3 lidé – jeden omylem (chtěl vystupovat v Bělušicích) a 2 dámy, které se připojili k naší akci. Celkem 6 účastníků se tak vydalo za hlaváčkem jarním.

Nejprve naše kroky vedly po místní silnici okolo letiště Chravatce, až na konec obce. Dále jsme pokračovali po neznačených cestách a mimo plán vystoupili na vrchol Srdov (482 m). Sestup po úzké kamenité pěšině byl náročný, ale zvládli jsme ho. Následně jsme se napojili na zelenou značku a vystoupali na vrch Oblík (509 m). Cestou nás zaujali nesmyslné cedule národní přírodní rezervace s názvem „Suché trávníky na Hoblíku“. U úpatí kopce jedna z dam našla prvního hlaváčka. Na vrcholu ho bylo jak šafránu. Výhled do krajiny byl však impozantní. Ovšem při sestupu byla celá jižní stráň doslova obsypána hlaváčkem. Byl to krásný pohled. Poté jsme zamířili přes osadu Oblík, kde jsme obdivovali tamní resort, okolo Dobroměřického rybníka na poslední vrchol dne – Červený vrch s rozhlednou a turistickou chatou. Ta byla bohužel zavřená. Přes Dobroměřice jsme došli až na okraj Loun, kde na konci inundačního mostu jsme zavítali do Restaurace Stromovka, kde jsme se občerstvili.

Jelikož nejbližší vlaková zastávka se nacházela v Dobroměřicích, vrátili jsme se a v půl šesté odjeli vlakem do Mostu s následným přestupem na vlak Švestkové dráhy zpět do Lovosic. Trasa to byla příjemná, ušli jsme 15 km a počasí nám celkem přálo. V příštím roce snad již konečně navštívíme Červený vrch.

 Ing. Lukáš Verner