V pondělí 9.10.2023 proběhlo na vrcholu Lovoše cvičení Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje (HZS ČR). Akci koordinovala stanice HZS Lovosice, která ji zaměřila na zvládání požáru v obtížných terénních podmínkách a jako cíl proto po dohodě s KČT Lovosice zvolila zásah na vrcholu Lovoše.
Obtížnost zásahu spočívala nejen v komplikovaném lesním terénu, ale hlavně ve velké vzdálenosti od zdroje vody, potřebné pro hašení. Důležitým cílem akce byl také nácvik dálkové dopravy vody ze stroje do stroje. Těžké hasičské vozy s cisternami se dostaly jen do sedla mezi Lovoš a Kybičku. V sedle nebylo příliš místa na velké cisterny. Odtud se voda musela čerpat hadicemi položenými po kilometr dlouhé cestě. Neméně významnou překážkou bylo velké převýšení. Na trase musely být umístěny další tři přenosné stříkačky, aby pomohly překonat stometrový výškový rozdíl a dostaly vodu až na vrchol.
 
Ve 14 hodin podle plánu nahlásil předseda KČT Lovosice na linku 112 požár na turistické chatě na Lovoši a za chvilku se silničky okolím Lovoše rozezněly varovným houkáním sjíždějících se sborů. 
 
Akce proběhla pod vedením směny A lovosického sboru. Velitel družstva Jan Hubený úspěšně zvládl součinnost sedmi hasičských sborů. Cvičení se zúčastnily profesionální jednotky HZS Ústeckého kraje z Lovosic a Litoměřic a jednotky dobrovolných hasičů (JSDHO) obcí Chotiměř, Terezín, Prackovice, Třebenice a Žalany. Také množství nasazené techniky bylo úctyhodné. S vodou do sedla bylo na parkovišti u transformátoru připraveno vyrazit 9 velkých cisteren, k dopravě přenosných stříkaček ze sedla na vrchol byly využity další dva vozy. Hasiči museli od sedla na vrchol rozvinout a spojit více než 50 hadic. Na strmé a úzké cestě ze sedla se auta nevyhnou a tak byla důležitá i koordinace dopravy materiálu.
 
Cvičení probíhalo ve stálém dešti a bylo pro více než 30 hasičů náročné fyzicky i psychicky. Akce přinesla vedení HZS řadu nových zkušeností pro řízení takovéto nestandardní situace. Bonusem pro chatu na Lovoši bylo otestování těsnosti vodní cisterny na užitkovou vodu, umístěné v „Rozhledně“.