Tradice novoročních výstupů na Lovoš byla zahájena dne 1. ledna 1979, kdy se na vrcholu sešla parta nadšenců, kteří se v letech 1977 a 1978 podíleli na obnově zchátralé vrcholové chaty. Kovidové roky zavinily, že historie Novoročního výstupu je v kalendáři akcí lovosického Klubu českých turistů o něco kratší, letos po třiačtyřicáté.
 
O Silvestru ještě stačili kluci Buriánovi odstranit několik padlých stromů z pěšiny na vrchol. Na Nový rok 2023 již v sedm hodin ráno čekalo před chatou několik nedočkavců. Z rukou paní Buriánové a Šafratové byli odměněni nejnižšími čísly účastnických PF-ek. Pohled z vrcholu na krásný východ slunce stál za brzké vstávání. Počasí organizátorům přálo, viditelnost byla solidní. Ještěd a Bezděz na obzoru našli ale jen ti, kteří věděli, kde je v mírném oparu hledat. Po jedenácté hodině převzali štafetu pořadatelů KČT Lovosice paní Šiklová a Pospíšilová, to už bylo rozdáno ke dvěma stovkám pamětních PF-ek. Ve dvě hodiny předali pořadatelskou službu s devíti sty rozdaných pamětních lístků manželům Stáňovým. Do západu slunce již mělo své majitele 1.187 pamětních PF-ek.
 
O spokojené žaludky účastníků se vzorně postarali provozovatelé chaty, firma Hory a kopce s.r.o. Návštěvníci chaty si mimo jiné mohli všimnout  výsledků první etapy revitalizace. Ten nejdůležitější ale, čistička odpadních vod, je skrytý pod chatou v zemi. Všichni účastníci mohli mít dobrý pocit nejen ze sportovního výkonu, krásných rozhledů, ale i ze setkávání s přáteli. Byl to příjemný vstup do turistické sezóny.