V sobotu 22. října 2022 uplynulo 5 let od úmrtí pana Jaroslava Rősslera, který zemřel v Mělníku po krátké nemoci ve věku 80 let. V rámci tradičních středečních výletů se proto ve středu 26. října 2022 uskutečnil vzpomínkový pochod na jeho památku. Právě před 5 lety, dne 18. října 2017, se uskutečnil podobný výlet, který byl však pro pana Rősslera poslední. A proto, jako vzpomínku na něj, byl uskutečněn tento výlet.
Ve vlaku z Lovosic do Hněvic sešla se ten den skupinka 20 turistů. Po vystoupení z vlaku následoval pěší přesun přes most přes Labe do Štětí, odkud jsme krátce po 10. hodině odjeli autobusem do zastávky Ješovice, rozcestí. Odtud jsme se vydali již pěšky, a to nejprve do obce Ješovice. Zde jsme obdivovali památnou lípu na návsi či autobusovou čekárnu s malovanou mapou zdejšího okolí na zdi. Počasí bylo nádherné, typicky podzimní.
 
Dopolední mlhu nakonec protrhaly paprsky slunce. Cestou jsme také vzpomínali na osudný výlet před 5 lety a někteří sbírali i houby. Po neznačené cestě jsme došli až k prvnímu skalnímu útvaru Liběchovska – Hadovi. Zde jsme posvačili a připili si též kalíškem slivovice. Zdejší skalní útvary vytesal do pískovcových skal ve 40. letech 19. století Václav Levý, zámecký kuchař ze zámku v Liběchově. Pak jsme zamířili okolo Sfingy k jeskyni U Ještěra a dále jsme trochu bloudili, ale nakonec jsme došli podle plánu do Želíz, kde v Hostinci U Blanky jsme si dali výbornou dršťkovou polévku a domácí pečené rohlíky. Následně jsme pokračovali údolím Liběchovky přes Boží Vodu do Liběchova k vlakovému nádraží, odkud jsme po 15. hodině odjeli mírně zpožděným vlakem do Litoměřic, kde na nás po předchozí domluvě s dispečinkem, čekal autobus do Lovosic.
 
Výlet se všem moc líbil, a tak jsme se dohodli, že pokud nám to zdraví a situace dovolí, tak v příštím roce, v podobném termínu, akci opět zopakujeme.
 
Lukáš Verner, vnuk