V pátek 7. října 2022 se ubytovalo 21 členů expedice „Ploučnice na kolech“ v penzionu Raj nedaleko Holan. Krátce po poledni vyrazila výprava do sluncem zalité krajiny kolem Ronova a Holanských rybníků. Úvodní stoupání do Blíževedel bylo na trase jediné těžší. V Kravařích jsme chvíli čekali na Petra, který musel zalepit píchlé kolo. Druhý těžký úsek nás čekal po rozbahněné lesní cestě ze Stvolinek okolo Koňského rybníka. V lese ale neodolaly „sběračky“ houbařské vášni, zastavil je až nedostatek místa na přepravu úlovků. Část výpravy si pak odskočila pokochat se výhledem ze skály Smrtka. Trochu se houbařilo ještě v lesících kolem cyklotrasy č. 3098. Polní cesta přešla na silničku a po hrázi Holanského rybníka jsme dorazili do Holan. Všichni už spěchali s úlovky do penzionu.
 
Sobotní ráno se probudilo do mlhy. Nám to nevadilo a vyrazili jsme do Nového Boru. První zastávka byla u výjimečného stromu – bílé moruši v Nových Dvorech. V Kvítkově byl druhá, tentokrát neplánovaná, kvůli poruše Milošova kola. Průjezd Českou Lípou jsme si zpestřili prohlídkou klášterních zahrad, bohužel restaurace otvírala až odpoledne a tak jsme oželeli dopolední kávu. Do Manušic jsme jeli po cyklostezce „Varhany“. Ve Skalici byl právě čas na oběd v restauraci Slunce. Chuť na kávu jsme si nechali až do Nového Boru do cukrárny na Mírovém náměstí. Cestu zpět do České Lípy po červené již pod slunečními paprsky nepříjemně zpestřil pád Miloše. V České Lípě krátká zastávka u hradu a pak ještě doplnění pitného režimu v Holanech.
 
V neděli nás přivítalo modré nebe a sluníčko. Na kola se vydala část ekipy, část podlehla vůni hub a vydala se do lesů naplnit košíky. Cyklisté se vydali do České Lípy, odtud po cyklostezce po zrušené trati údolím Ploučnice do Dobranova. Ve Vítkově si prohlédli výstavu keramiky v kapličce sv. Anny. Přes Heřmaničky a po téměř prázdné silnici (oprava mostu přes železnici) do Srní. Rovinou podél Novozámeckého rybníka do Zahrádek. Zvěřinové hody v restauraci U svatého Huberta jsme si nenechali ujít. Po dobrém obědě nás čekalo ještě 6 km přes Holany do penzionu.
 
Zázemí v penzionu Ráj bylo výborné, všem doporučujeme. Bylo to příjemné setkání s přáteli okořeněné trochou fyzické námahy.  Tak zase příště nashledanou na cyklotrasách.