V prvním týdnu února 2020 pořádal KČT Lovosice zájezd za sněhem na Železnorudsko. Auty se dopravilo sedm účastníků na Špičák do hotelu Čertův mlýn, ale déšť a zelené stráně moc lyžování neslibovaly.
Nedělní deštivé ráno na dlouhé výlety vůbec nelákalo. Cestou do Železné Rudy jsme si prohlédli bobří díla na Jezerním potoce. V Rudě prošli zajímavou expozici Enviromentálního centra Šumavy. Nemohli jsme vynechat expozici motocyklových veteránů. Pak jsme se nechali zlákat krátkou přestávkou v dešti a příjemnou cestou jsme došli na nádraží v Alžbětíně. Po trochu pozdním obědě jsme si prohlédli muzeum Bavorských lokálek, abychom právě stihli vlak zpět.
 
Také pondělí nás přivítalo šedivou oblohou. Nejsme z cukru a tak jsme ze Špičáckého sedla vyrazili k Černému jezeru. Lyžařská trasa byla zcela bez sněhu. Po červené, víceméně potokem z tajícího sněhu, jsme vystoupali na rozvodí, kde přeci jen trocha sněhu byla, a sešli k Čertovu jezeru. Po žluté kolem kaple došli zpět do penzionu, celkem 10 km
 
Úterní nebe bylo ocelově šedé, ale mezi kapkami se objevovaly vločky. Pěšky jsme ze Špičáckého sedla vyrazili na Hofmanky. Po trošce sněhu jsme dorazili na Gerlovu Huť a dále po zelené po 14 km do penzionu.
 
Středeční ráno bylo bílé, ale 5-cm sněhu moc nadějí běžkařům nedalo. Opět ze Špičáckého sedla, tentokrát po vrstevnicové cyklostezce opět pěšky do Hojsovy Stráže, kde jsme obdivovali zdejší orloj a po 10 km odjeli vlakem zpět na Špičák.
 
Čtvrteční ráno bylo rozzářené sluncem a několikacentimetrovou vrstvou sněhu. Tak auty do Prášil a pěšky k Prášilskému jezeru. S přibývající výškou přibývalo sněhu a cesta v 15 cm na hřebeni už byla velmi namáhavá. Z Poledníku jsme se vrátili zpět do Prášil, celkem 16 km.
 
Pátek nás zavedl do Bavorska. Nejprve jsme vystoupali po křížové cestě na Belveder, přes Debrník na hranice a pak dorazili do Zwieseler Waldhaus, celkem 9 km. Večerní setkání s přáteli Bayerischer Wald-Verein, sektion Lindberg-Falkenstein v jejich klubovně bylo velmi příjemné. Do penzionu jsme se vrátili auty.
 
Běžky jsme si neužili, ale Šumava byla krásná i pěšky v dešti. Příště snad pojedeme v zimě.