Již desátý ročník májových dnů na kolech pořádal KČT Lovosice ve dnech 11. – 13. května 2018. Východiskem etap se staly Doksy, mimo sezónu trochu ospalé rekreační centrum. Ubytovali jsme se v Lesním hotelu, jenž polohou plně odpovídal svému jménu. 
Pro nedočkavé turisty byl připraven výlet již na pátek. Někteří si museli neobvykle brzy přivstat, aby byli ráno před hotelem připraveni k odjezdu. Z Doks jsme po Mariánské cestě vystoupali až pod Bezděz. Na hrad se nikomu moc nechtělo a po krátké zastávce v Ičku jsme pokračovali k rekreačnímu areálu Vrchbělá. Část výpravy se pokochala výhledy z rozhledny. Do Bělé p.B jsme dorazili právě k obědu. Krátká prohlídka opraveného náměstí a Českou branou jsme město opustili. Bez úhony jsme překročili frekventovaný obchvat Bělé a přes obec Plužná jsme příjemnou lesní silničkou dorazili do Valdštejnska. Během krátké zastávky jsme obdivovali sochy granátníků. Ve stoupání do Ždírce a Tachova někteří raději šli vedle kola. Odměnou všem byl sjezd do Doks s nádhernými výhledy na Bezděz. Těch 50 km stálo za to.
 
V sobotu bylo na snídani všech 36 účastníků včetně půlročního Honzíka. Ten s námi na Housku pochopitelně nejel, ale i tak byl peloton mohutný. Úsek do Ždírce jsme již znali, byť v obráceném směru. Silničkami nahoru-dolů jsme dojeli pod hrad Housku. Restaurace byla zavřená a tak „krpál“ na hrad jsme absolvovali bez osvěžení. Část výpravy nevynechala prohlídku hradních komnat, část si prohlédla jen Pekelnou expozici. Cestou z hradu jsme se rozdělili, někteří přehlédli odbočku z červené značky a do Ráje dojeli po turistické cestě. Někteří poobědvali v Ráji, část výpravy až ve Mšeně, oběma ale chutnalo. Ze Mšena jela výprava opět pohromadě. Zda vystoupat na Vrátenskou horu či ne za nás rozhodl černý mrak blížící se bouřky. Bouřce jsme neujeli, před nejhorším lijákem nás ochránila jeskyně Cikánský kámen. Za strasti deště, krup a 50 km cesty nahoru-dolů, jsme se odměnili občerstvením v kavárně v Doksech.
 
V neděli jsme vyrazili směr Zahrádky. Nejprve jsme symbolicky smočili palec v Máchově jezeře. Za Splavy jsme poněkud zakufrovai, ale cesta, později pěšina podél trati naštěstí skončila na silničce. Přes Provodín jsme dojeli k Ptačí vyhlídce u Novozámeckého rybníka. Očekávané osvěžení na Staré poště se nekonalo, objekt je v rekonstrukci. Kávička U sv. Huberta nás posílila před stoupáním na Ramš. V České Lípě byl čas na oběd. Pokračovali jsme po cyklostezce do Dobranova, podél Ploučnice k Brenskému mlýnu a dál po Staré lipské cestě až pod Jelení. Po lesní silničce jsme dorazili do Starých Splavů a známou cestou zpět do Lesního hoteluv Doksech. Krátké rozloučení a po 55 km na kole jsme auty vyrazili k domovu. 
 
Byl to náročný víkend v Máchově kraji a také milý pobyt s přáteli ve velmi příjemném prostředí Lesního hotelu.