pochod08_1.jpgLetošní ročník turistického "Jarního putování okolím Lovoše", konaného tradičně jako každý rok o poslední dubnovou sobotu, se po všech stránkách vydařil. Hledali jsme nějaké zajímavé zpestření pro účastníky. Po dvou posledních ročnících, kdy byly trasy vedeny po trase budoucí dálnice, která navždy změní tvář krajiny, jsme se letos rozhodli účastníky provést neokoukanými partiemi Českého středohoří, kam se dříve dostali jen účastníci trasy na 50 km.

Start byl tradičně na Václavském náměstí s příjemným zázemím v cukrárně pana Johna, kde pro nás ochotně otevřeli ráno již po šesté hodině, aby se první nedočkavci mohli už kolem sedmé hodiny zaregistrovat. A od startu jsme poté kyvadlově všechny účastníky mimo cyklistů autobusem převáželi na ostrý start do Velemína a Milešova. Velká část turistů tak měla možnost najednou navštívit Milešovku i Lovoš, kde je tradičně cíl pochodu. Podle nadšených ohlasů většiny účastníků jsme zvolili trasy správně. I počasí nám přálo.

Před Klubem českých turistů Lovosice teď stojí úkol začít včas a zodpovědně připravovat příští jubilejní XXX.ročník. Máme dostatek zkušeností i ochotných členů, abychom to zvládli minimálně tak úspěšně jako letos. Pro účastníky určitě připravíme opět zajímavé trasy, kdy není vyloučeno směrování i na druhý břeh Labe s využitím žernoseckého přívozu nebo zapojení lodi "Porta Bohemica", kterou byla obnovena osobní lodní doprava mezi Litoměřicemi a Ústím nad Labem. Určitě jsou ještě v dobré paměti projížďky na lodi "Ploučnice", které jsme měli zahrnuty do programu pochodů před několika lety. Jarní putování okolím Lovoše je posledním pochodem organizovnaým turisty bývalého litoměřického okresu, je zařazen v celostátním kalendáři Klubu českých turistů i v  mezinárodním kalendáři IVV.

Pro zajímavost uvádím několik čísel z pochodu: letos se zúčastnilo 423 turistů ( cca o 100 více než vloni), podle pohlaví prakticky půl na půl, z toho 61 účastníků do 15 let (!), 81 ve věku 60-70 let(!) a 34 nad 70 let (!). Naprostá většina volila střední trasy mezi 7-24 km, "padesátkařů" bylo 12 a cyklistů 9 (z toho 6 na 60km). 65 účastníků jelo na pochod více než 60 km, 25 účastníků pak dorazilo z dálky více než 100km Vedle poděkování aktivním členům z našich řad za organizování musíme zvláště poděkovat tradičním sponzorům, bez nichž by se dosavadních 29 ročníků jen stěží podařilo úspěšně zorganizovat.

Děkujeme tedy Městu Lovosice i Lovochemii a.s. za finanční pomoc a za věcný dar DELI Opavia-LU a.s ve formě krabic sušenek a oplatek, jimiž jsme mohli podělit účastníky na startu i v cíli. Za spolupráci děkujeme o.s.Milešovka a jmenovitě panu Kukačkovi. A nakonec poděkování patří i rodinnému týmu Buriánků, nájemců chaty na Lovoši, za tradičně perfektní zvládnutí občerstvení ušlých poutníků.

pochod08_2.jpgpochod08_3.jpgpochod08_4.jpg