Letošního ročníku Jarního putování okolím Lovoše se zúčastnil největší počet turistů za posledních 5 let.

Ve třicátem ročníku jsme se rozhodli zopakovat úspěšný scénář z roku 2008, kdy start v Lovosicích byl pro většinu tras pouze technický a účastníci byli pomocí najatých autobusů dopraveni na skutečnou startovní čáru do okolních obcí. Odtud se museli "po svých" dostat do cíle - na vrchol Lovoše. Nejvíce tras začínalo v obci Milešov (12,16, 24 a 32 km), sedmikilometrová trať startovala ve Velemíně. Nejdelší pěší (50 km) a obě cyklotrasy (35 a 65 km) začínaly tradičně na lovosickém náměstí. Taková koncepce se již vloni setkala s pozitivním ohlasem, protože umožnila i fyzicky slabším jedincům na kratších trasách projít vzdálenější části Středohoří.

Letošní organizace byla tak dokonalá Mrkající, že se podařilo objednat i nádherné jarní počasí - celý den modrá obloha a krásně slunečno, teplotu udržoval v příjemných mezích pofukující vítr. To bylo pravděpodobně jednou z příčin, proč letošní ročník přilákal rekordní počet účastníků - rozdali jsme 431 diplomů a pamětních keramických plaket!

Rekapitulace tras

  • S pohledy na Košťálov a Opárenský hrad (3 km) - účastníci se dopravili vlastními auty od startu na výchozí bod nad Bílinku (silnice směr Opárno, u transformátoru). Odtud po lesní cestě na vrchol Lovoše.
  • Přes Opárenský hrad (7 km) -  Lehká trasa vedoucí z Velemína po modré značce romantickým údolím Milešovského potoka. Trasu zpestřil výstup na zříceninu hradu Opárno. Z údolí potoka u hospody v Opárně vystoupali účastníci do cíle na Lovoši
  • Přes hrad Ostrý (12 km) -  Trasa z Milešova přes Ostrý do Března, pokračovala polní cestou do Režného Újezda. Dále po žluté překročila E55 a lesní cestou do sedla Lovoše, odkud k cíli na Lovoši.
  • Přes Milešovku a Opárenský hrad (16 km) - Z Milešova vystoupali turisté na nejvyšší horu Středohoří, po modré sešli do Velemína a  odtud stále po modré údolím Milešovského potoka shodně s trasou 7 km do Opárna. Z romantického údolí došli na Lovoš.
  • Přes Milešovku a Paškapole (24 km) - Z Milešova vystoupali účastníci na nejvyšší horu Středohoří, po červené sešli do Bílky, odtud po zelené až k Radejčínu. Vystoupali ke Kubačce, sestoupili do Dobkoviček a přes Chotiměř do Opárna. odkud po modré vystoupali k cíli na vrcholu Lovoše.
  • Přes Milešovku, Hradišťany, Lhotu a hrad Ostrý (32 km) - Z Milešova vystoupá na nejvyšší horu Středohoří, dále po červené do Černčic, přes Lukov a Lhotu do Medvědic. Odtud přes Kocourov a hrad Ostrý do Března a dále spolu se 12 km trasou do cíle na Lovoši.
  • Přes Košťálov, Hrádek, Milešovku a Opárenský hrad (50 km) - Fyzicky náročná trasa s velkým převýšením nás zavedla z Lovosic přes Košťálov, Třebenice a Hrádek až pod Hradišťany. Odtud přes Lukov a Černčice vystoupala na nejvyšší horu Středohoří Milešovku. Z ní přes Velemín již shodně s trasou 16 km dorazila do cíle na Lovoši.
  • Cyklotrasy (35 a 68 km) - cyklistické okruhy po Českém středohoří

Fotografie

Na startu Autobusem do Milešova

Putování po Středohoří I.

Putování po Středohoří II.

Diplomy I. Diplomy II. Na vrcholu Lovoše

Trocha čísel

Celkový počet lidí: 431 (207 mužů a 224 žen)
Nejstarší účastník: 85 let
Nejmladší účastník <1 rok
Průměrný věk účastníků: 45 let

200905_okolim_lovose_2009_graf_obliba_tras2.jpg

200905_okolim_lovose_2009_graf_vek.jpg

200905_okolim_lovose_2009_graf_vzdalenost_bydliste.jpg
 

Za sladký sponzorský příspěvek děkujeme firmě OPAVIA - LU, a. s. závod DELI, opravdu přišel k chuti.

Těšíme se na vás i příští rok.