V příjemném kempu Žabák v Chrastné nedaleko Osečné se nás sešlo 24 účastníků. Organizátoři připravili výlety v krásném prostředí bývalého vojenského prostoru tak, aby si každý našel svoji obtížnost i případně naplnil touhu po poznání místních pamětihodností.
Naše devítičlenná skupina se v pátek vydala do severní části Podralska. Prvním zážitkem pro milovníky pamětihodností již po prvních kilometrech byl Chrastenský vodopád na řece Ploučnici. Je to romantické místo uprostřed lesa s meandrem pod červenou skálou a mohutným vodopádem. Doslova po pár kilometrech nás čekalo - pro naši kategorii svátečních cyklistů - poměrně drsné stoupání na zříceninu hradu Děvína. Po prohlídce jedné z nejrozsáhlejších zřícenin jsme sjeli (někteří sešli) na silničku do Hamru na Jezeře. Z Hamru jsme vystoupali po zelené značce k další pamětihodnosti – Stříbrníku. Bizardní skalisko na vrcholu 507 m n.m. vysoké hory je od roku 1968 vyhlášeno přírodní památkou. Škoda jen, že mírný opar nám neumožnil se kochat kruhovým výhledem.
První občerstvovačka v Žibřidicích nás nenadchla, ale pitný režim byl dodržen. Po silnici přes Křižany jsme dorazili až k překvapení – krásnému úseku nové cyklostezky od Lesních domků do Osečné. Vynikající káva v cukrárně na náměstí nám dodala nových sil a tak jsme se vydali k pramenům Ploučnice. Toto prameniště je označováno jako jedno z nejvydatnějších ve střední Evropě. Další pamětihodnost jsme nalezli v obci Kotel. Sedm cyklistů muselo napnout síly, aby obejmulo památnou tisíciletou lípu. Pak nás čekal výstup k mimořádnému geologickému jevu – přírodní památce Čertova zeď. A již jen zpátky do Osečné, krátké občerstvení ve sportovním areálu, podvečerní posezení v minilázních Kundratice a zpět na večeři do kempu.
Sobota byla ve znamení menšího množství památek, zato nás provedla překrásným prostředím „savany“ v oboře Židlov. Na úvod jsme spíš šli, než jeli po písčité cestě do skalního útvaru „Skalní divadlo“. Krátké zastavení u pomníku na paměť tragické smrti generála Sochora a vzhůru na zbytky hradu Stohánek. Odtud pak již jen po asfatových cestách k oboře. Trochu jsme byli zaskočeni uzavřenými vstupními vraty, ale další vjezd již byl volný. Příjemná cesta Židlovskou oborou poskytla nádherné pohledy na dominantu kraje – Bezděz. Tam ale naše cesta nevedla a tak jsme zamířili na sever. V Mimoni občerstvovačka – doplnit tekutiny a stále na sever k pamětihodnosti Průrva Ploučnice nedaleko obce Noviny. Z neúspěšného pokusu v 16. století o vytvoření nádrže zbyla vytesaná soutěska zakončená tunelem. Odtud přes Stráž a Hamr na Jezeře zpět do kempu. Jiná, sportovněji laděná skupina se rozhodla změřit svoje síly se stoupáním na dominantu kraje – Ještěd. Večer nadšeně vyprávěli o sportovním zážitku, na druhé straně však byli zklamáni z prostředí na této tisícimetrové dominantě kraje.
V neděli jsme se rozloučili s milým prostředím kempu Žabák v Chrastné. Loučení s Podralskem pojal každý podle svého gusta. Naše skupina stylově – pěším zdoláním Ralska. Na vrcholu jsme se kochali nejen zbytky sídla mocného rodu Vartenberků, ale i nádhernými pohledy do krajiny, ve které jsme strávili příjemné tři dny. Část účastníků pojala loučení sportovně – na kole zpět směr Lovosice. A protože i počasí nám po celé tři dny přálo, byl to příjemně strávený víkend.