Je již několik let zvykem v odboru KČT Lovosice nabídnout svým členům i nečlenům jarní dvoudenní zájezd za poznáváním vzdálenějších míst naší republiky. Letos nám členka klubu paní MUDr.Růženka Stáňová, připravila program na dny 28.-29.5. v oblasti jejího rodiště-v Orlických horách.

První zastávka byla v Častolovicích, kde nás okouzlil zámek svými krásnými komnatami s květinovou výzdobou, za kterou je vidět pečlivá ruka paní hraběnky Diany ze Šternberka, nebo oborou v anglickém parku s pestrou nabídkou lesní i domácí zvěře. Nás nadchl pštros Emu! Druhé zastavení potom zákonitě bylo ve skalnatém údolí Divoké Orlice u Zemské Brány, kde jsme prošli krátký okruh naučné stezky přes Pašeráckou lávku. Odtud jsme už jen krátkou jízdou dojeli k dělostřelecké pevnosti Hanička z 38 let minulého století.Zde někteří účastníci zájezdu zvolili prohlídku současného stavu opevnění, dále na novou rozhlednu Annu a do malebné vísky Neratov, známou tradiční neratovskou poutí.

Asi třetina účastníků zájezdu zvolila dosažení našeho cíle –Masarykovy chaty na Šerlichu, pěšky. Začalo pršet, takže Neratovští skončili v cukrárně a autobusem dojeli do cíle s ubytováním a pěšáci se vydali na 23km trasu Jiráskovou stezkou přes Kunštátskou kapli. Jako vždy , nás všechny přijala turistická chata už za stmívání mateřskou náručí s pěkným ubytováním a dobrou krmí. Ráno nás sluníčko vytáhlo z postelí na vydatnou snídani a všichni jsme se vydali na 10km okruh přes Bukačku a Vrchmezí k Šerlichovu mlýnu, kde již čekal autobus.Po občerstvení jsme pokračovali do posledního místa našeho plánu , návštěva muzea v Děštném v Orlických horách .Zde nás milá starší paní učitelka seznámila s historií města a okolí, prohlédli jsme si exponáty historických lyži a dalších vystavených předmětů. Sluníčko stále hřálo a my jsme se vydali opět do našeho kraje, kde nás už za Prahou opět vítaly kopečky Českého Středohoří.