Na letošní červen, přesněji devatenáctého, připadlo 120. výročí otevření první kamenné turistické chaty na vrcholu Lovoše. Jak dokazují historické snímky sloužila její budova také jako rozhledna. Lovosický Klub českých turistů při této příležitosti uspořádal dne 30. června komorní vzpomínkovou slavnost, setkání těch, kterým se Lovoš dívá do bytů a kanceláří. Současně tím chtěli pořadatelé připomenout i 15. výročí obnovení historického kříže.

120.výročí chaty na LovošiV krátkém setkání u paty historické budovy chaty vzpomněla předsedkyně KČT Lovosice paní Šiklová historii budování chat i ještě delší historii křížů na vrcholu Lovoše. Lovosický pan farář Mgr Roman Depa pak v krátkém, ale dojemném proslovu, vzpomněl symboliku kříže jako takového. Velice na přítomné zapůsobil i skromný obřad, ve kterém znovu vysvětil kříž a požehnal všem přítomným a jejich rodinám.

Malá slavnost pokračovala v turistické chatě, kde byl promítnut historický film o obnově chaty v 80.tých letech. Během drobného pohoštění pak přítomní diskutovali o spolupráci Klubu českých turistů s okolními obcemi, o přítomnosti a budoucnosti turistické chaty, která poskytuje kromě občerstvení i ubytování a především nádherný kruhový výhled.

Poděkování patří všem, kteří se nezalekli tropického dne a přišli si s lovosickými turisty připomenout historické okamžiky svázané s nejbližším okolím Lovosic. Bylo to krásné odpoledne.