V souladu s kalendářem akcí roku 2012 pořádal KČT Lovosice pro své členy týdenní pobyt, tentokrát v podhůří Královského hvozdu. Program byl orientován cykloturisticky, s trasami kolem 40 km. V sobotu 4. srpna 2012 po obědě nás přivítal penzion U Jandů v Úborsku. Po nezbytných formalitách spojených s ubytováním jsme vyrazili na tak zvanou rekognoskaci terénu, okružní jízdu do nedalekého Nýrska a po místech, která jsme navštívili již v roce 2004. Výraznou zaznamenanou změnou byl rozsah a kvalita cyklostezek.
201208_sumava01_male.jpgPrvní celý den, neděle, patřila návštěvě Švihova. Jeli jsme po vedlejších silničkách údolím řeky Úhlavy do Tajanova a odtud po nové překrásné cyklostezce k vodnímu hradu. Prohlídka hradu Švihov byla zpestřena odborným výkladem o chladných zbraních spojeným s ukázkami jejich použití.  Zpáteční cestu jsme si prodloužili o příjemné posezení na zahrádce cukrárny na náměstí v Klatovech.
Pondělí bylo ve znamení Šumavy. S Českými drahami jsme se  i s koly dopravili na Špičák. Na nádraží rozšířil naši ekipu zástupce spřátelené Bayerischer Waldverein Jarda Skoupý. Krátký odpočinek po krkolomném stoupání do Špičáckého sedla, a pak nenáročná cesta k Černému jezeru. Prohlídli jsme si i jediný Šumavský vodopád v Bílé strži a hřebenovkou jsme dorazili do Zadních chalup. Stále hlubokými lesy podél hranice, chvíli nahoru, chvíli dolů, jsme dojeli do Svaté Kateřiny k trochu pozdnímu obědu. Odtud nás čekal sjezd do Nýrska a cesta do Úborska právě tak akorát, abychom první kapky deště mohli vnímat již pod střechou penzionu.
Úterý bylo věnováno více kultuře. Po snídani jsme jeli podél Úhlavy do Janovic a odkud vystoupali na Klenovou, zámek, hrad a galerii na jednom místě. Milá průvodkyně nás seznámila s historií i současností tohoto pozoruhodného místa, galerie nám pak poskytla rozporuplný zážitek z výstavy rakouské umělkyně Ony B - Skandál na zámku. Přes Týnec a Loretu jsme dojeli do Klatov. Krátký déšť nás zastihl na ochozu Černé věže. Pochopitelně jsme si nemohli nechat ujít klatovské katakomby. Pro ty, kteří je pamatují z dob před rekonstrukcí, byla úroveň expozice příjemným překvapením.
201208_sumava02_male.jpgNa středu byla naplánována návštěva přátel z  Bayerischer Waldverein v bavorském Ludwigsthalu. Cesta vlakem nám ušetřila překonání více jak pětisetmetrového převýšení. Z nádraží Špičák jsme sjeli do Železné Rudy, odtud pak přes Debrník do Ludwigsthalu. Po obědě jsme se krátce setkali s členy výboru pány Skoupým a Probstem, a také navštívili jejich nově budovanou klubovnu. Společenské povinnosti zcela vyčerpaly naše časové rezervy, takže jsme si ani příliš nevychutnali jinak příjemnou cestu podél Regenu zpět do Železné Rudy, abychom stihli předposlední vlak do Nýrska.
Ve čtvrtek jsme se rozhodli vyhledat jiné pohledy na Královský hvozd. Po poměrně málo frekventované silnici jsme vystoupali do Chodské Lhoty, odtud jsme po zcela nové cyklostezce dojeli do Kdyně. Krátké občerstvení a už nás čekal táhlé stoupání až pod zříceninu Rýzmberka. Z jeho věže byl nádherný výhled na Královský hvozd, Všerubský průsmyk a Český les. Po hřebeni jsme dorazili k rozhledně Koráb, odkud se navíc otvíral výhled do české kotliny. Cestou po příjemných cyklostezkách hlubokými lesy jsme se také věnovali houbaření. Bylo úspěšné, ale houby rostly poměrně daleko od sebe.    
201208_sumava03_male.jpgPátek byl opět věnován Královskému hvozdu. Vlak do Špičáku a lanovka na Pancíř umožnily, že start etapy byl až ve 1214 m nad mořem. Úvodní metry po hřebeni Pancíře byly spíš pro pěší a ne pro kola, ale další cesta na Můstek a Prenet již byla příjemná. Zklamáním byl stav chaty pod Prenetem. Podle Nýrské přehrady jsme sjeli do kempu v Nýrsku a po krátkém osvěžení pokračovali po cyklostezce přes Nové Pocínovice zpět do penzionu U Jandů.
Sobota pak byla ve znamení loučení se s krásnou krajinou Pošumaví a s příjemným prostředím penzionu U Jandů. Poděkování lovosických turistů za týden strávený v pohodě patří provozovatelům penzionu manželům Jandovým.