Pro pořadatele z Klubu českých turistů Lovosice začalo Jarní putování okolím Lovoše 2013 již v říjnu roku 2012. Výbor klubu oslovil vedení Ředitelství silnic a dálnic s myšlenkou, zda bychom nemohli navázat na úspěšnou spolupráci z 32. ročníku a vést část tras po rozpracované stavbě dálnice. Myšlenka vykrystalizovala do konečné podoby až v únoru 2013, kdy bylo rozhodnuto spojit tuto turistickou akci s Dnem otevřených dveří stavby D8 pořádaném pod záštitou Krajského úřadu.

Předpověď počasí na poslední dubnový víkend nebyla příliš optimistická, a když se pořadatelé v sobotu 27. dubna 2012 ráno scházeli na náměstí, byla obloha zlověstně zamračená. Autobusy Dopravního podniku měst Chomutova a Jirkova a.s. ale dorazily podle plánu a krátce po osmé mohli být první turisté dopraveni z Václavského náměstí k dálničnímu mostu nad Prackovicemi. Jejich první kroky však nevedly na trasy putování, ale k překvapení nachystané ŘSD a Metrostavem a.s. – k Prackovickým tunelům. Teprve po prohlídce tohoto velkolepého stavebního díla začali účastníci odkrajovat první kilometry vybraných tras. Úvodní společný, asi dva kilometry dlouhý úsek po tělese dálnice, poskytoval nádherné výhledy na kaňon Labe. Pod obcí Dobkovičky opustili pochodníci dálnici a rozešli se po trasách pochodu ke společnému cíli na vrcholu Lovoše.

Na devítikilometrovou trasu se vydalo nejvíce turistů, celkem 156.  Obvykle nejnavštěvovanější trasu – 16 km, využilo 112 účastníků pochodu. Škoda pozdního nástupu jara, turisté tak přišli o bílé koberce sasanek a kokoříku podél pěšinky vedoucí Portou Bohemikou a o pohledy na tařicí zažlucené skály na druhém břehu Labe. Hrozivé mraky na raním nebi a prudké ochlazení zřejmě odradilo drsňáky na delší trasy. Celkem 28 se jich vydalo na 22 km trasu kolem Kletečné, třicet kilometrů vedoucích přes královnu Českého středohoří Milešovku jich absolvovalo celkem 30 a na nejdelší padesátku se bohužel nenašel nikdo.
Jako již tradičně je pohyb v přírodě milejší ženám (53 % všech účastníků) a i letošní ročník potvrdil stálost tohoto poměru (loni 54%). Obdiv zaslouží všech 32 účastníků starších 70 let, nejstaršímu pochodníkovi bylo úctyhodných 84 let (nejstarší ženě – 77 let). Do výše uvedených statistik není zahrnuto 47 německých turistů z  Coswigu, kteří v rámci spolupráce obou měst navštívili Lovosice a v jejichž programu byla mimo jiné i účast na Jarním putování.

Výbor KČT děkuje dvěma desítkám pořadatelů - členů klubu KČT, kteří se zasloužili o zdar akce - jak u startu, tak v cíli na vrcholu Lovoše. Zvláštní dík organizátorů akce patří stavbařům dálnice D 8, jmenovitě ing. Zukersteinovi (ŘSD) a ing. Sommerovi (SMP cz a.s.), se kterými jsme ladili detaily této akce.

Pořadatelé si váží přízně 376 přátel pohybu v přírodě, kteří svou účastí potvrdili, že energie členů KČT Lovosice na přípravu 34. ročníku „Jarního putování okolím Lovoše“ nebyla vynaložena zbytečně.

Ing. Miloš Vodička
KČT Lovosice

201304_okolimlovose_trasy.jpg

201304_okolimlovose_vek.jpg

201304_okolimlovose_bydliste.jpg