Již se stalo takřka tradicí, že si KČT Lovosice na jeden květnový víkend připraví dvoudenní zájezd do vzdálenějších míst naší republiky. Tentokrát jsme se vydali na Sříbrsko za 13. poledníkem.

Sobotní ráno nebylo zrovna vlídné po nočním dešti, ale sešli jsme se všichni přihlášení a vyrážíme tentokráte do Plzeňského kraje.

Po desáté hodině dopolední dorážíme do Boru u Tachova. Zde nás vítá slunce vykukující z mraků a my jsme vyrazili na první dnešní zastávku - Zámek Bor u Tachova. Původně gotický hrad ze 13.století přestavěn do romantické podoby v první třetině 19.stol. Zámek prochází letitými opravami, nicméně návštěvníkům zde nabízejí při průchodu jednotlivých komnat, milé setkání s originály kostýmů z mnoha českých televizních pohádek. Ze zámecké věže jsme se pokochali Českým lesem, a již jsme se dali na přesun na další dnešní zastávku, a to do Tachova.

Světce jízdárna interierZde nás přivítaly majestátní městské hradby, muzeum Českého Lesa, někteří využili času na procházku naučnou stezkou, zpříjemněnou tímto sobotním polednem pro malé děti a to Pohádkovým lesem, kde jsme potkali spoustu pohádkových postav se soutěžemi pro malé a ty nejmenší. Tato stezka jde až do nedalekých Světců, kde se nachází dnes již bývalá knížecí jízdárna, která prochází v současnosti rekonstrukcí.
 Planá – další z našich zastávek, zde jsme si udělali krátký výšlap na rozhlednu Bohušův Vrch odkud jsme se kochali výhledy do Českého Lesa.

Sobotní večer, jsme zakončili příjezdem do Stříbra, kde jsme se ubytovali a poctili město naší večerní procházkou.

Nedělní probuzení nebylo moc příjemné, protože nám počasí nastínilo celý zbytek dnešního dne. Tak jsme šli objevovat včera večer neobjevené Stříbrské památky. prohlédli jsme si nově rekonstruované náměstí, poslechli zpívánky z radniční věže, přešli Kamenný most s věží, hradby s Židovskou brankou, Husitskou Baštu, a v neposlední řadě před návštěvou objednané prohlídky Prokopské Štoly i cíl naší výpravy 13.poledník.

 Exkurze v Hornickém skanzenu  byla velmi zajímavá a hlavně bylo ve štole tepleji (celých 8 ºC)

Stále prší, jdeme na oběd a vyjíždíme do nedalekých Kladrub na prohlídku klášterního komplexu a kostela, který je po svatovítském chrámu a chrámu svaté Barbory největší kostelní stavba u nás.  Za dvě hodinky jsme se sešli v autobusu, měli jsme ještě v plánu vystoupat na unikátní pivovarský vodojem, upravený jako rozhledna v Heřmanově Huti. Slibovali v prospektu krásné vyhlídky na městečko a okolí,posezení na lavičkách pod rozhlednou, ale my jsme neměli již chuť vystoupit z teplého autobusu a tak jsme odjížděli směrem k domovu, mávajíce rozhledně z rychlostní silnice.

Doufám, že Ti co s námi nejeli teď litují, a Ti co s námi byli jsou spokojeni, že tak učinili. Tak třeba zase někdy někde s akcí KČT Lovosice Ahoj…