První srpnový týden 2014 pořádal Klub českých turistů Lovosice cykloturistickou akci Po vinařských stezkách.

V sobotu 2. srpna se osmnáct účastníků setkalo v penzionu Jana na samém pomezí Moravy a Slovenska. Ti, kteří přijeli dříve, se porozhlédli po okolí, pokochali se nádhernými výhledy z Holého kopce a také z nalezených hub.

 Neděle byla věnována cestě kolem tak zvané Moravské Sahary, národní přírodní památky Váté písky. Po příjemném sjezdu z Mlýnků do Strážnice a cyklostezce do Vnorov  jsme mohli obdivovat technické památky na Baťově kanálu (křížení kanálu s řekou Moravou a plavební komoru Vnorovy). Síly jsme nabrali v restauraci v Bzenci-Přívoz a vydali se do rozsáhlého komplexu lesů. Modrá turistická značka nebyla pro cyklisty nejvhodnějším řešením, ale další pokračování po asfaltové silničce vše vynahradilo. Tradiční polední polévka v Rudniku chutnala. Ve sklípcích v Plžích jsme ochutnali  plody vinic Slovácka.  Zpět jsme se vraceli trochu s obavami z hrozící černé oblohy.

V pondělí jsme zamířili na Slovensko. Po hrázi vodní nádrže Mlýnky jsme překročili hranice a rázem jsme mohli obdivovat perfektní cyklostezky v okolí Skalice. Samo královské město Skalica nás potěšilo udržovaným středověkým jádrem. Červená cyklostezka nás vedla kolem Skalických rybníků do Holíče. Monumentální zámek byl ale zavřený. Po výborném obědě zamířili někteří přímo do Hodonína, část pokračovala podle říčky Výtržiny k Moravě. Cyklostezka po hrázi řeky Moravy nás vedla k  Perunské louce. U přístavu Baťova kanálu jsme překročili hranice zpět domů. Krátký úsek podél Baťova kanálu k výklopníku byl trochu drncavý. Přes Sudoměřice jsme se vrátili právě k večeři.

V úterý jsme si odpočali od kol. Auty jsme dojeli na hrad Buchlov a přes kostelík sv. Barbory a Břesteckou skálu došli po červené značce do Velehradu. Část výpravy si prohlédla zámek Buchlovice, část se spokojila s procházkou zámeckým parkem.

Středa byl věnována  sv. Antonínkovi. V Kněždubu jsme si prohlédli rodný dům bratří Úprků a po Strážnické cyklostezce a kousek po frekventované silnici jsme dorazili do Blatnice pod sv. Antonínkem. Část výpravy vyjela až k duchovnímu místu na kole, část vystoupala nádhernou alejí pěšky.

V centru Velkomoravské říše, MikulčiceVe čtvrtek jsme zamířili k památkám na první Slovany. Po známé stezce přes slovenskou Skalici jsme překročili hranice zpět u Baťova kanálu a po české straně řeky Moravy dorazili do Hodonína právě k obědu. Dále po cyklostezce 11 km na Slovanské hradiště u Mikulčic. Do Mlýnků jsme se vrátili kolem Skalických rybníků, kde jsme ochutnali rybí speciality. Celkem tato nejdelší etapa měřila 61 km.
Původní páteční plán – zámek Milotice se podařilo splnit až odpoledne jen některým a to ještě auty. Domorodci totiž stále nosili z lesů Bílých Karpat doslova koše hub a tak i naši skupinu ovládlo houbové šílenství. Nicméně i tak část výpravy využila cyklostezek vinoucích se vinohrady k rozloučení se se Slováckem.

Byl to příjemně strávený týden, který zkalil nešťastný úraz jedné z účastnic. Všichni účastníci jí přejí brzké uzdravení.