Dne 5.5. 2014 jsme měli pravidelnou schůzi KČT v lovosické sauně. Po skončení schůze nás oslovil p. Černohorský zda známe kámen, který se nachází na začátku cesty pro auta na Lovoš. Jedná se o nenápadný kámen, na kterém je znatelný nápis Johan a Theresia 1889 27/VIII 1914 letos tedy uplyne 100 let od nějaké události, která nám zatím nebyla známa.

Ke zjištění co se to vlastně stalo před 100 lety mě výrazně pomohl internet, pomocí kterého jsem zjistil, že se jedná o 25 výročí svatby Jana Schwarzenberga s Terezií hraběnkou z Trauttmansdorffu - Weinbergu.
Dále vyšlo najevo, že tyto letopočty s výročím se nacházejí na území Čech v několika exemplářích. Kamenný kříž se stejnými letopočty a nápisem Johann–Terezien Kreuz se nachází na území polesí Kubova Huť kousek od Hraniční cesty vedoucí na Lipku.

Shodou okolností byly v té době na sauně ubytovány dvě kamenosochařky, které pracovaly na opravě Pfanschmidtovy vily v Lovosicích. Vlastně jejich přítomnost byla tím impulsem, který vedl p. Černohorského k nápadu na opravu kamene. Po několika schůzkách s kamenosochařkami a obhlídce terénu, došlo k dohodě a Veronika s Monikou (tak se jmenovaly) se pustily do práce. Výsledkem je kámen „jako nový“ a po malých úpravách okolí je místo důstojným připomenutím této historické události.

201409_kamen03.jpg

201409_kamen02_maly.jpg201409_kamen01_maly.jpg

 sepsal Jiří Masopust