Již po šesté pořádal Klub českých turistů Lovosice oslavu svátečních májových dnů aktivním pohybem, tentokrát v podhůří Lužických hor. Předpověď počasí slibovala na turistické výlety příjemné teploty, ale také nepředvídatelné množství srážek včetně bouřek.

Pro první nedočkavce, kteří vyrazili z Lovosic již ve středu 7. května 2014 ráno, den nevypadal nejlépe. Kolem poledního ale přestalo pršet a tak kola zůstala u penzionu a pěšky si prošli část Sloupských skal. V podvečer dorazili do motorestu Dutý kámen v Drnovci nedaleko Cvikova téměř všichni ze 24 účastníků a ještě před večeří stihli krátkou procházku k přírodní zajímavosti Dutý kámen.

201405_majovedny01_male.jpgČtvrteční ráno slibovalo sluníčko a tak krátce po snídani peloton vyjel ke hřebeni Lužických hor. Přes Mařenice, Heřmanice kolem hájovny Na šestce vystoupali cyklisté až k hraničnímu kameni Kammloch. Odtud je čekal příjemný sjezd do lázeňského Oybinu a jízda podél úzkokolejky směrem na Žitavu. Drobné přeháňky cyklistům nevadily, pořádný déšť zastihl skupinu až v Žitavě, naštěstí v cukrárně. Po prohlídce středověkého centra Žitavy se cyklisté vydali zpět přes Oybin a Krompach zpět do motorestu Dutý kámen.

V pátek byla na programu etapa Zákupská. Dopolední cesta je vedla přes Sloup a Bukovany do České Lípy. Po obědě v centru města pokračovali cyklisté cyklostezkou po zrušené železniční trati do Vlčího Dolu a dál až do Zákup. Zde navštívili zámeckou expozici. Medvědovi ve hradním příkopu se ven z brlohu moc nechtělo a tak skupina pokračovala v dubnovém počasí silničkami na sever zpět do penzionu.

Sobotní počasí turistům přálo nejvíce. Kouzelné ráno, svěží vzduch a sluníčko vylákalo skupinu na etapu pořadateli nazvanou Sklářská. Přes Nový Bor sjeli až do Manušic. Odtud po cyklostezce položené na tělese bývalé železniční trati Česká Lípa - Kamenický Šenov vystoupali na Prácheň ke skále Varhany. Po obědě ve Sklářské restauraci sjeli do Polevska. Odtud je čekal poslední, zato pořádně prudký kopec na Jedličnou (nejvyšší bod 580 m n.m.) a dále už jen sjezd prakticky až k penzionu (350 m n.m.). Cestou si udělali radost v příjemné cukrárně ve Cvikově.

201405_majovedny02_male.jpgZávěrečný den si někteří před cestou domů zpestřili výšlapem na Klíč s nádhernými výhledy od Ještědu, Trosek, Bezdězu přes Říp a Milešovku až na hluboké lesy pod Jedlovou, Lužem a Hvozdem. Jiní si prošli skalní města kolem Jonsdorfu. Pořadatelé děkují majitelům motorestu Dutý kámen za příjemné prostředí a výbornou stravu. Byl to příjemně prožitý prodloužený víkend.