Klub českých turistů Lovosice pořádal ve dnech 1. – 8. srpna 2015 tradiční zájezd na kola a taky trochu pěšky.  Azyl patnáctičlenné výpravě poskytla Lovecká chata uprostřed lesů Litovelského Pomoraví.

První etapa, vedla do Loštic, města tvarůžků. Celkem 68 km lužními lesy proti proudu řeky Moravy. Cestou jsme se poklonili v Nákle u hrobu Jana Opletala. V Lošticích nás mimo jiné zaujala i obnovená synagoga.

V pondělí naše cesta vedla poli na západ od řeky Moravy. Po krátkém zastavení v lázních Slatinice nás čekal výstup na Velký Kosíř - hanácký Mont Blanc. Úchvatný výhled z nové rozhledny byl omezen oparem horkého dne. Po prohlídce zámeckého parku v Čechách p. K. byl návrat mezi poli v žáru slunce velmi náročný.

Úterý bylo odpočinkové, věnované pěší tůře. Po prohlídce Javoříčských jeskyní nás čekala cesta lesy do Bouzova. Část výpravy se vrátila do Javoříčka pěšky údolím Špraňky, část auty.

Ani předpověď horké středy nás neodradila od plánu – cesty do muzea času ve Šternberku. Dílem na kole, dílem auty, část výpravy pak svou dávku kilometrů spolykala v lesích okolo Šternberka.  Odpolední vedro a prach spláchli někteří v Moravě pod jezem v Hynkově, někteří na Chomoutovské pískovně.

Výlet na Svatý Kopeček jsme si přes předpověď vysokých teplot nikdo nenechal ujít. Podle výkonnosti se cesty opět rozdělily, katedrálu si však prohlédli všichni. Pro některé byla prohlídka ozvláštněna preludujícími varhany. Z nejvyššího bodu trasy na pevnosti Fort Radíkov nás čekal dlouhý sjezd do údolí říčky Bystřice. Podle ní vedla příjemná cyklostezka do Olomouce. Přes úmorné vedro jsme si prohlídli historické jádro a podél Moravy se vrátili na Loveckou chatu. 

I páteční rekordní teploty jsme strávili na kole. Cyklostezka lužními lesy nás zavedla do Mladče a Litovle – moravských Benátek. Koupel na pískovně v Náklu byla více než příjemná.

Sobotní cestu domů někteří využili k nákupu sýrových lahůdek v Lošticích. Byl to příjemně strávený týden.

Fotografie jsou tady