I letos a to již po 37. patřila poslední sobota v dubnu akci Klubu českých turistů Lovosice - Jarnímu putování okolím Lovoše. Pořadatelé využili dobré spolupráce s budovateli dálnice a v krátké době potřetí  vedli část tras po rozestavěné dálnici. Vedení firem Firmy Metrostav a.s. a Eurovie a.s. umožnilo ukázat zájemcům technicky nejnáročnější úsek, kterým dálnice překonává České středohoří.

Z místa prezentace odvezly autobusy turisty k Radejčínskému nádraží, pár kroků od ústí Radejčínského dálničního tunelu. Tam již čekali zástupci stavbařů, aby účastníky stručně seznámili s procházeným úsekem, 620 m dlouhým Radejčínským tunelem, rozestavěným mostem přes Uhlířskou strouhu a kratším Prackovickým tunelem. Zhruba po 1,5 km cesty po dálnici pak všichni opustili dálniční těleso. Trasy 12, 24 a 38 km vedly dále po lesních cestách probouzejícím se bukovým lesem plným sasanek a petrklíčů  pod Kubačku a pak s nádhernými výhledy na kužele bývalých sopek do cíle na vrcholu Lovoše. Trasy 3,5 a 15 km naopak zavedly turisty do údolí Labe, které pak poskytlo nad skalami Porty Bohemiky příjemnou procházku rozkvetlým lesem s výhledy na dramatičnost labského kaňonu.

 
Organizátoři putování očekávali velký zájem. Podle zkušeností z minulých ročníků (účast 400 – 500) připravili celkem 700 přihlášek v obvyklém rozvržení jednotlivých tras. Sobotní skutečnost však rozbila všechny předpoklady, oficiálně přihlášených účastníků bylo 854. Atraktivita technického díla určitě sehrála své. Pouze prohlédnout si tunely, přišlo celkem 224 účastníků. Těch, kteří se chtěli kochat rozkvetlým středohořím bylo rozhodně více, nejvíce na 12 km trasu (308). Pozadu ani nezůstala účast na 15 km (197). Statistika potvrdila nízký zájem o dálkové pochody, tři zájemci o 50 km trasu se nakonec rozhodli pro kratší 38 km (celkem 16). Překvapivě vysoký počet byl na 24 km (66 včetně nejstaršího uchazeče - p. Prokopiuse, 92 let). Skóre jednotlivých pohlaví se vyrovnalo. Potěšitelná byla účast mladších ročníků, téměř polovina účastníků byla mladší 40 let.
Výbor Klubu českých turistů Lovosice chce touto cestou poděkovat organizátorům z firmy Metrostav a.s. a Eurovia a.s ., jmenovitě p. Srbovi, Trochtovi, Pružinovi a Štočkové za možnost obdivovat unikátní technické dílo, za vstřícnost a trpělivost při realizaci akce. Velký dík patří p. Červinské za příjemné zázemí u startu. Organizátoři děkují všem účastníkům za trpělivost, se kterou nám umožnili zvládnout neočekávaný nápor turistů.
201604_okolim_lovose_01maly.jpg 201604_okolim_lovose_02maly.jpg 201604_okolim_lovose_03maly.jpg
201604_okolim_lovose_graftrasy.jpg 201604_okolim_lovose_grafvek.jpg