KČT Lovosice pořádal 6. – 8. května 2016 tradiční oslavu májových svátků na kolech. Osmý ročník nás zavedl do Máchova kraje, kraje rybníků i pískovcových skal. Ubytovali jsme se v Loubí nedaleko Holan v penzionu U rychtářky. 
Část 26-členné výpravy se již pátek vydala na Českolipskou etapu. Z Loubí do Zahrádek jsme jeli přes zajímavou technickou památku na období Albrechta z Valdštejna v Pavlovicích - vylámanou cestou ve skalách. U kostela sv. Barbory jsme podiskutovali s turisty ze Žitavy. Po obědě Na staré poště v Zahrádkách jsme po cyklostezce borovým lesem vystoupali do Kvítkova. Odtud jsme zamířili do České Lípy trochu dramaticky po Pekelských schodech, vylámaných v pískovci. Českou Lípu jsme minuli, abychom se osvěžili v cukrárně v Sosnové.  Lesní cestou jsme pokračovali do Srní. Z ornitologické pozorovatelny u Novozámeckého rybníka jsme sledovali divoké kačeny. Cestou do Holan Valdštejnskou alejí kešeři odlovili denní penzum keší. Pak již jen vystoupat do Loubí, kde nás čekalo přivítání se zbytkem výpravy.
 
201605_majovednynakole_male.jpg
Sobota byla ve znamení Máchova jezera. Po cyklotrase s nádhernými výhledy na Lužické hory a kopce Máchova kraje jsme dorazili do Dubé. Zastávka v cukrárně byla samozřejmostí. Silnička se stoupáními a sjezdy nás zavedla do Korců, odkud jsme pokračovali do Doks. Plánovaný oběd jsme odložili až do Starých Splavů, když jsme si před tím v Máchově jezeře smočili alespoň ruce. Po frekventovaných cyklotrasách v širokém údolí Robečského potoka jsme přes Provodín a Karasy dojeli do Zahrádek. Odtud stále po rovině přes Borek do Holan. Pak nás čekalo již jen stoupání do Loubí a večerní posezení v penzionu.
 
Neděle nás nasměrovala na cesty okolo Vlhoště. Abychom neztratili výšku, vyrazili jsme po turistické cestě přes Vlhošťskou hájovnu do sedla Vlhoště. Chvíli na kole, chvíli vedle kola jsme dosáhli nejvyššího bodu a sjeli do Hvězdy. Lesní cesta nás pak dovedla na kávu do hospůdky ve Skalce. Pokračovali jsme přes Blíževedly a do penzionu Ráj jsme dorazili právě na oběd. Spíš necestou než polními cestami jsme se pod Ronovem vydali z Litic do Stvolínek. Odtud po červené ke skále Smrtka a stále po červené kolem rybníků do Holan. Potom už každý vyrazil k domovu samostatně. 
Ke zdaru akce přispěl velkou měrou personál penzionu U rychtářky vytvořením příjemného prostředí i vysokou úrovní ubytování.  Příjemný prožitek z víkendu znásobila i pozitivní energie, kterou kolem sebe účastníci po celou dobu šířili a také turisticky příjemné počasí.