První týden v srpnu pořádal Klub českých turistů Lovosice putování na kolech Podorlickem. Týdenní azyl nám poskytl penzion Mítkov v údolí Tiché Orlice nedaleko Chocně. 

V sobotu hned po ubytování se část výpravy vydala do nejbližšího okolí. Z údolí Orlice jsme vystoupali přes Choceň až do obce Svatý Jiří. Počasí nám přálo a tak jsme se kochali výhledy na zvlněnou krajinu směrem k Litomyšli a Vysokému Mýtu. V Oucmanicích nás potěšila vstřícnost, se kterou nás příjemná hostinská obsloužila, ač měla pro akci zavřeno. Pak již prudký sjezd do Brandýsa k Tiché Orlici a zpět do penzionu.

Neděle nás již v plném obsazení zavedla po cyklostezkách přes Choceň do Vysokého Mýta s největším náměstím čtvercového typu v Čechách. Po prohlídce nádherného Kostela sv. Vavřince jsme se vydali do Vraclavi. Po krátké zastávce ve vraclavském barokním areálu (kostel sv. Mikuláše, budova lázní a poustevna) jsme ujížděli před hrozící bouřkou. Zachránila nás majitelka motorestu ve Stradouni, ač mimo otvírací dobu. Bouřku jsme přečkali v suchu u výborné polévky. Návrat do penzionu nás ještě zavedl k dřevěnému kostelu Všech svatých, který byl postaven v roce 1669 původně v obci Velké Kopaniny na Podkarpatské Rusi a do Dobříkova byl přenesen až v roce 1930.

Na pondělí byla plánována nejdelší etapa. Nádherná cyklostezka nás vedla podél Tiché Orlice až do Letohradu a odtud po další cyklostezce až do Žamberka. Po prohlídce zámku s parkem jsme vystoupali na rozhlednu Rozárka nad Žamberkem. Do údolí Tiché Orlice jsme se vrátili přes Písečnou. Cestou zpět do Mítkova jsme navštívili centrum Ústí n. O. 

V úterý se výprava rozdělila. Část vyrazila auty na Potštejn, Litice a poutní místo Homol, část vyjela na kole do Litomyšle. Cyklisty čekalo kruté stoupání do Svatého Jiří, ale pak příjemná cesta do renezanční perly. Po prohlídce významných historických objektů, krásných parků a Portmonea jsme se podél Loučné a rybníků téměř po rovině vrátili do penzionu.

Ve středu jsme si částečně vyměnili cíle, část výpravy se vypravila na kole do Litomyšle, druhá část auty na Nové Hrady. Obdivovali jsme zámecký park, muzeum cyklistiky a výstavu prací humoristy Pavla Matušky. Odpoledne jsme prošli část skalního města Toulovcových Maštalí. Na cestě zpět jsme se stavili na Růžovém paloučku.   

Ve čtvrtek již celá výprava opět na kole zamířila po proudu Tiché Orlice. V Čermné šest z nás objalo obrovský památný dub a v Borohrádku v pražírně kávy jsme ochutnali místní kávové speciality. Po obědě v Týništi jsme po cyklostezce v údolí Divoké Orlice dojeli do Častolovic. Prohlídka zámku, zámeckého parku, zmrzlina a zpět do Mítkova.

Pátek byl věnován okolí Divoké Orlice. V pošmourném ránu hrozícím deštěm se část výpravy rozhodla pro cestu auty do muzea krajky ve Vamberku, zámku Doudleby a na rozhlednu Vrbice.  Druhá část zůstala věrná kolu a vyrazila na Potštejn. Hrozba černé oblohy se pro ni naplnila v areálu poutního místa Homole, ale ani 153 schodů ke kostelu Bolestné Panny Marie nás od výstupu neodradilo. Sjezd do Potštejna byl už ale v dešti. Po obědě se vyčasilo a tak jsme se vydali do Doudleb na prohlídku zámeckého areálu. Vystoupali jsme na rozhlednu ve Vrbici a pohodlnými cestami se vrátili zpět k Tiché Orlici. V sobotu při cestě domů si již každý nastavil programu podle svého.

Byl to pro všech 18 účastníků příjemně strávený týden v kraji bohatém na historii a plném krásných míst a příjemných cyklostezek.
ing. Miloš Vodička
 
201608_ticha_orlice01_male.jpg