V sobotu 17. září si Klub českých turistů Lovosice připomněl v turistické  chatě na vrcholu Lovoše 90. výročí jejího slavnostního otevření. 

 

Vzpomínkový akt byl laděn komorně pro členy Klubu, pozvání obdrželi též představitelé okolních obcí. Organizátoři si netroufli zopakovat atmosféru tehdejšího slavnostního dne a konec konců ani vytrvalý déšť by jim to nedovolil. Soudobý tisk ji tenkrát popsal takto: ”Dobře školený dechový kvartet zdravil nádhernými lidovými melodiemi vzhůru mířící poutníky. Během krátké doby oživil celou horu chór namíchaný z mládí i stáří, z radosti a účasti. V malé chatě přirozeně nebylo dostatek místa pro poutníky, kterým pot stékal po tváři, a tak se většina z nich slunila venku”” 

Pořadatelům udělala velkou radost přítomnost pozvaných hostů, starosty Lovosic Ing. Diana Ph.D, Malých Žernosek ing. Lišky a Velemína p. Křivánka, za Lesy ČR ing. Tendlera a také pátera Mgr. Depa, kteří přes nepřízeň počasí vážili namáhavý výstup.

V úvodním slovu setkání přivítal místopředseda Klubu PharmDr Stáně hosty a necelou  třicítku skalních turistů. Shrnul historii chaty, zmínil i úsilí a hlavní aktéry obnovy chaty.  Na závěr svého příspěvku předeslal hlavní kroky, které pro modernizaci chaty Klub čekají. Každý přítomný měl příležitost na panelu obdivovat dobové fotografie a také obdržel brožurku o historii chaty.

Zajímavé bylo vzpomínání přímých účastníků rekonstrukce chaty v 80-tých letech. Jejich vzpomínky oživil film, kterým nadšení budovatelů zachytil p. Baumruk. I současná generace se mohla pochlubit záznamem z obnovy, byť ne přímo chaty. Kompozice videa a fotografií z ruky ing. Vodičky jr. připomněla obnovu laviček na cestě z Lovosic. I druhá kompozice se věnovala obnově cesty - budování schodů. Nevšední pohledy z Lovoše pak nabídly jednodenní sekvence snímků vrcholové webovské kamery.

Ve druhé polovině setkání se diskutovalo nejen o chatě a o bohatých zážitcích z turistických aktivit, ale i o nevyužitých turistických možnostech Českého středohoří. V pozdním odpoledni se nad účastníky slitovalo počasí a sestup již nebyl provázen deštěm. Věříme, že všichni účastníci si ze vzpomínkového aktu odnášeli zajímavé informace a také příjemné pocity ze setkání se stejně naladěnými lidmi.

ing. Miloš Vodička 

201609_chata_lovos_mala.jpg